Yüzme Boy Uzatır mı? Etkisi Ne kadar?

Yüzme Boy Uzatır mı

Yüzme sporu hakkında merak edilen sorulara yanıtlar sormaya devam ediyoruz. Yüzme boy uzatır mı? ve yüzmenin boya etkisi nedir? sorularının yanıtlarını bilimsel bilgilerle sizlere paylaşıyor olacağız.

Özellikle yaz aylarının en sevilen ve tercih edilen spor dallarından biri yüzmedir. Yüzme sporu bir çok fiziksel rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ender bir branştır. Yüzme yapısı gereği kendi içerisinde esneklik barındırdığı için uzun süreli antrenmanları rahatlıkla uygulayabiliyoruz. Yüzme stillerini uygularken vücudumuzdaki kasların ve eklemlerin yüzdesel olarak büyük bir kısmını kullanıyoruz. Bu durum insan sağlığı için harika bir detay.. Peki gelelim asıl sorumuza yüzmek boy uzatır mı?

Sorumuzun cevabını vermeden önce boyumuzun uzamasında etkili olan faktörler nelerdir onları inceleyelim. Boyumuzun uzamasında çevresel ve genetik faktörler çok etkilidir. Ailemizden aldığımız genler %95 oranda boyumuzun uzun mu veya kısamı olacağını etkiler. Bunlar dışında genel sağlık durumumuz, günlük hayattaki beslenme alışkanlarımız, günlük hayattaki hareketliliğimiz yani fizikler aktiviteler ve uyku düzeni kalan %5lik dilimi etkilemektedir.

Yüzme günlük hayatta düzenli olarak yapılıyorsa iyi bir fiziksel aktivitedir ve boyunuzun uzamasına katkı sağlar. Eğer yüzme sporunu boyunuzun uzaması için yapıyorsanız beslenmenize ve uyku düzeninize de dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Özellikle gelişim dönemlerinde yapılan fiziksel aktivitelerin boy uzamasında önemli rol oynadığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Tüm kas gruplarını çalıştıran yüzme sporunu gelişim çağındaki çocukların yapması boylarının uzamasında önemli bir rol oynayacaktır.

Boyunuzun uzamasını istiyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayın.

  1. Sağlığına dikkat edin
  2. Düzenli beslenin
  3. Uyku düzenine dikkat edin
  4. Her fırsatta yüzün

Yüzme boy uzatır mı? Yüzmenin boya etkisi nedir? ve yüzme boyu ne kadar uzatır? sorularının yanıtlarını sizlere en doğru bilgilerle aktarmaya çalıştık. Yüzme sporunun sağlığımız için faydaları saymakla bitmiyor. Vücudumuzdaki kasların büyük bir kısmını çalıştıran bu sporu günlük hayatınıza entegre etmeniz sağlıklı bir ömür geçirmeniz için kendinize yapacağınız en güzel iyilik olacaktır. Antalya ilinde yaşıyorsanız ve yüzme stilinizi geliştirmek istiyorsanız yüzme kursu bağlantısını takip ederek alanında uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Merak edebileceğinizi düşündüğümüz yüzme unutulur mu başlıklı içeriği inceleyebilirsiniz. Yüzme dolu sağlıklı günler dileriz.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR