Antalya’da En Temiz Deniz Nerede

Antalya'da En Temiz Deniz Nerede

Antalya, masmavi denizi, altın sarısı kumsalları ve muhteşem doğasıyla her yıl milyonlarca turisti cezbeden bir şehir. Peki, Antalya’da en temiz deniz nerede? Bu sorunun cevabı, aradığınız kriterlere göre değişebilir.

Mavi Bayraklı Plajlar:

Temiz deniz denince akla ilk gelen kriter Mavi Bayrak ödüllü plajlar. Antalya, 2023 yılında 204 Mavi Bayraklı plajıyla Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Bu plajlar, denizin temizliğinin yanı sıra, çevre düzenlemesi, güvenlik ve cankurtaran hizmeti gibi konularda da belli standartları karşıladığı için Mavi Bayrak ile ödüllendiriliyor.

Antalya’da Mavi Bayraklı plajlardan bazıları şunlar:

 • Konyaaltı Plajı: Antalya şehir merkezine en yakın plajlardan biri olan Konyaaltı Plajı, uzun kumsalı ve turkuaz renkli deniziyle oldukça popüler.
 • Lara Plajı: Antalya’nın en popüler plajlarından biri olan Lara Plajı, ince kumlu plajı ve berrak deniziyle hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi.
 • Kaputaş Plajı: Kalkan ve Kaş arasında bulunan Kaputaş Plajı, turkuaz renkli denizi ve sarp kayalıklarla çevrili muhteşem manzarasıyla Antalya’nın en güzel plajlarından biri.
 • Patara Plajı: Kaş’ta bulunan Patara Plajı, 18 kilometrelik uzun kumsalıyla Türkiye’nin en uzun plajı. Caretta caretta kaplumbağalarının da yumurtlama alanı olan Patara Plajı, berrak denizi ve doğal güzelliğiyle görülmeye değer bir yer.

Koylar:

Antalya’da denizin tadını çıkarmak için plajlara ek olarak birçok koy da bulunuyor. Bu koylar, genellikle plajlara göre daha sakin ve daha temiz bir denize sahip.

Antalya’da en temiz denize sahip koylardan bazıları şunlar:

 • Adrasan Koyu: Kumluca’da bulunan Adrasan Koyu, turkuaz renkli denizi, çam ormanlarıyla çevrili doğal güzelliği ve sakin atmosferiyle oldukça popüler.
 • Suluada Koyu: Kaş’ta bulunan Suluada Koyu, tertemiz denizi, su altı mağaraları ve doğal güzelliğiyle görülmeye değer bir yer.
 • Ceneviz Koyu: Kekova’da bulunan Ceneviz Koyu, berrak denizi, tarihi kalıntılar ve doğal güzelliğiyle oldukça etkileyici bir yer.

Temiz Deniz İçin İpuçları:

 • Mavi Bayraklı plajları tercih edebilirsiniz.
 • Kalabalıktan uzak koyları keşfedebilirsiniz.
 • Denize girmeden önce bölgedeki insanlardan denizin temizliği hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Çöplerinizi denize veya kumsala atmayarak denizin kirlenmesine katkıda bulunmamalısınız.

Yüzme Kursları:

Antalya’da denizin tadını çıkarmak için yüzme bilmeniz oldukça önemli. Eğer yüzme bilmiyorsanız, Antalya’da birçok yerde yüzme kursu bulabilirsiniz. Yüzme kursları sayesinde hem yüzmeyi öğrenebilir hem de denizin keyfini güvenli bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Antalya’da en temiz deniz nerede? sorusunun cevabı, aradığınız kriterlere göre değişse de, Antalya’da her zevke ve bütçeye uygun bir deniz bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.